Porajdowo

Pełnym sukcesem zakończył się V Rajdo-biwak „Szlakiem Powstańców Wielkopolskich”, który odbył się w dniach 12-14 lutego 2010r. w Nowych Skalmierzycach – impreza organizowana przez Szczep ZHP Nowe Skalmierzyce mająca na celu szerzenie w przystępny sposób wiedzy o wydarzeniach w Wielkopolsce z przełomu lat 1918/1919. Czy można w ciekawy sposób poznawać historię, dobrze się przy tym bawiąc? Takie właśnie wyzwanie stawia sobie Rajdo-biwak „Szlakiem Powstańców Wielkopolskich”, którego piąta już edycja odbyła się w dniach 12-14 lutego 2010 r. w Nowych Skalmierzycach.

Impreza, organizowana przez Szczep ZHP Nowe Skalmierzyce, odbyła się pod Patronatem Honorowym Marszałka Województwa Wielkopolskiego Marka Woźniaka i Burmistrz Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce Bożeny Budzik. Dzięki ich pomocy, również w formie dofinansowania, skalmierzyccy harcerze mogli po raz kolejny przygotować jedną z największych harcerskich imprez w południowej Wielkopolsce.

Najważniejszą częścią tego wydarzenia był rajd, podczas którego harcerze wcielili się w powstańców wielkopolskich, aby na własnej skórze przekonać się, co się działo bezpośrednio przed oraz podczas samego powstania z lat 1918/1919. Mieli oni do wykonania szereg zadań, w których musieli się wykazać kreatywnością, zaradnością, no i znajomością historii. Zmagania przygotowane przez organizatorów były w pewnym stopniu nawiązaniem do prawdziwych wydarzeń z tamtego okresu. Uczestnicy mieli więc okazję spotkać się z Ignacym Janem Paderewskim, odbić z rąk pruskich członka Naczelnej Rady Ludowej z ważnymi rozkazami, przechwycić zapasy broni od wroga czy naprawić linię telefoniczną, aby uzyskać łączność z Ostrowem Wlkp. W międzyczasie musieli uważać na liczne patrole pruskiej policji, która to, podejrzewając Polaków o działania konspiracyjne, nasilała kontrole i przeszukiwania. Pomagały im w tym doskonale podrobione dokumenty tożsamości.

Wszystkie działania odbywały się w odpowiednim klimacie skrupulatnie budowanym przez takie elementy, jak: stroje z początku ubiegłego wieku, repliki mundurów powstańczych oraz pruskich, atrapy broni i wiele drobnych akcesoriów stylizowanych na lata 1918/1919. Cały rajd odbywał się na terenie Nowych Skalmierzyc i okolic. Miejscowi mieszkańcy nie byli jednak zbytnio zdziwieni widokiem postaci z czasów powstania wielkopolskiego na ulicach swojego miasta, zdążyli się już bowiem przyzwyczaić do takich obrazów podczas poprzednich edycji imprezy.

Interesujące powstańcze zmagania nie były jednak jedynymi atrakcjami przygotowanymi dla uczestników, mogli oni bowiem także wziąć udział w ciekawych warsztatach. Do wyboru były zajęcia z aktorstwa, tańca brzucha, estokady (filipiński system sztuk walki), fotografii, promocji, masażu, tańca średniowiecznego czy spotkanie z polskim polarnikiem.

V rajdo-biwak zgromadził blisko 200 osób (uczestników, gości, prowadzących warsztaty i organizatorów). Do Nowych Skalmierzyc przybyły patrole z Góry (woj. dolnośląskie) Kalisza, Leszna, Ostrowa Wielkopolskiego, Ostrzeszowa, Środy Wielkopolskiej, Pleszewa, Poznania, Turku i Wolsztyna.

Doskonała zabawa, klimatyczne stroje i akcesoria, możliwość twórczego rozwiązywania problemów, a wszystko przy okazji poznawania ważnych wydarzeń historycznych – to wszystko przyciąga na imprezę z roku na rok coraz większą liczbę uczestników z całej Wielkopolski.